Vi ses til Heath & Rehab 2025

Vi ses til Health & Rehab 4. – 6. marts 2025

Health & Rehab messen er Nordeuropas førende fagmesse for hjælpemidler, sundheds- og velfærdsteknologi, digitale løsninger og pleje- og hospitalsudstyr. Messen er samlingspunktet for leverandører, fagfolk, beslutningstagere og brugere inden for social-, sundheds- og ældresektoren. På messen fremvises både nyeste innovative såvel som de kendte velimplementerede løsninger.

På messen kan du se og prøve to af vores produkter:

Drejesengen ORBIT – vores HELT nye drejeseng, der tilpasser sig borgeren
Drejesenge har været anvendt i kommunerne i mere end 15 år og har vist sig at understøtte borgernes selvstændighed og lette plejepersonalets arbejde. Med den helt nye ORBIT har vi taget næste skridt i udviklingen med udgangspunkt i input fra plejen. ORBIT kan tilpasses 100% til den enkelte borgers behov, højde og drøjde, og dermed kan endnu flere få gavn af en drejeseng som hjælpemiddel. Kom forbi og se og prøv den nye ORBIT og få en snak om målgrupper og anvendelsesmuligheder f.eks. i hjemmeplejen og på bosteder og plejehjem. Læs mere om ORBIT her.

orbit drejeseng

Behandlingsstolen Multiline Next DC – som vi leverer på rammeaftale til hospitalerne i Region Hovedstaden og Region Sjælland
Denne behandlingsstol er udviklet specielt til de længerevarende ophold i behandlingssted, f.eks. under dialyse og kemoterapi. Den bruges også ambulatorierne, i blodbanker, i opvågningen og i de accelererede forløb i Akutafdelinger. Kom og få en snak om behandlingsstole til hospitaler, sundhedshuse, klinikker og anden praksis, hvor innovative behandlingsstole ofte kan gøre det ud for både et undersøgelses- og behandlingsleje, et opvågningsleje/-stol og en transportstol til transport af patienten fra A til B. Læs mere om Multiline Next DC her. Du kan også læse denne guide, der giver overblik over, hvad man kan overveje, når man skal vælge en behandlingsstol til et givent formål.

Patientbord til behandlingsstole fra Alcyon

Det er gratis at deltage på Health & Rehab 2025

Hent din gratis adgangsbillet og tilmeld dig her.

Besøg able nordic’s stand og mød hele familien

Able er din leverandør af hjælpemidler til pleje og hospital og består af de fire danske hjælpemiddelvirksomheder AJ STOLE, DARO, KR og Alcyon.

Vi ses til Health & Rehab 4. – 6. marts 2025

AJ STOLEModulære siddeløsninger til eksisterende kørestole eller bygget fra bunden af.
DAROSpecialdesignet tøj til børn og voksne med forskellige bevægehandicaps.
KRAlsidige sengeløsninger, sengeborde og sengetilbehør til pleje og hospital.
AlcyonStole til behandling, hvile og transport, specialsenge, madrasser, sengeborde og forflytningshjælpemidler.

Vi udvikler, producerer og leverer velfærdsteknologi med fokus på at gøre en forskel i hverdagen for mennesker med sygdom eller funktionsnedsættelser samt skabe bedre arbejdsvilkår for personale og pårørende. Omsorg og respekt er kernen i alt, hvad vi gør – med målet om at gøre hverdagen lettere, mere behagelig og værdig for alle.

Vi ses til Health & Rehab 2025!